Jāšanas apmācība - interešu izglītība
Jāšanas apmācība pieejama gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem. Klubā tiek īstenota licencēta interešu izglītības programma jātnieku apmācībai un nodarbības vada kvalificēta trenere. Iestājoties par kluba audzēkni un katru nedēļu apmeklējot nodarbības, bērnu (līdz 18 gadiem) vecākiem ir iespēja atgūt daļu no pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa.
Nodarbību laiki ir individuāli vienojoties ar treneri, kā minimums 1 reizi nedēļā. Jāšanas apmācības nodarbības ilgums ir 1 - 1,5 stunda, ieskaitot zirga seglošanu. Nodarbības notiek individuāli, vai vienlaikus reizē 2-3 jātniekiem.
Nodarbības tiek organizētas norobežotā un aprīkotā jāšanas laukumā (šķēršļi, iejādes burti, apgaismojums u.c.) ar smilšu segumu. Treniņi notiek visa gada garumā, jātniekiem iemācoties sadzīvot ar dažādiem laikapstākļiem atbilstoši gadalaikam. Gada aktīvākais periods ir no aprīļa līdz novembrim, kad papildus treniņiem tiek rīkotas dažādas mācību dienas grupās, kontroles maršruti, semināri ar pieaicinātiem speciālistiem un izbraucam uz sacensībām.
Trenējoties vismaz 2 reizes nedēļā var sagatavoties dalībai vieglā līmeņa sacensībās, vispirms vadības maršrutā un vēlāk šķēršļu maršrutos līdz 80 cm. Augstāku līmeni var sasniegt veltot tam vairāk laiku. Sacensības nozīmē arī papildus izdevumus.
Uzsākot jāšanas apmācību, jātniekam nepieciešams iegādāties sev specializētu jāšanas ekipējumu - jāšanas ķiveri, bikses, zābakus un ja nepieciešams- cimdus. Pārējais ekipējums un inventārs zirgiem tiek nodrošināts.
- Nodarbības cena kluba jātniekiem, kuri trenējas vismaz 1 reizi nedēļā ir 15 eiro, citiem interesentiem 20 eiro.
Ieguvumi nodarbojoties ar jāšanu:
- Lietderīga brīvā laika pavadīšana svaigā gaisā;
- Veicina un māca domāšanu, reakciju, atmiņu, pacietību, neatlaidību, cieņu, atbildību, disciplīnu, drosmi, gribasspēku;
- Attīsta spēku, koordināciju, līdzsvaru, lokanību, izturību, ritma izjūtu;
- Sniedz emocionālu piepildījumu, gandarījumu un piederības sajūtu.
Par jāšanu teic JSK Potenciāls trenere Ieva Prūse:
„Jāsaprot, ka stabila jāšanas apguve notiek ilgākā laika periodā, kas mērāma gados un tāpat uzvara sacensībās nekad nav garantēta. Protams, ar stabilu jāšanas spēju, gūt labus rezultātus sacensībās ir lielāka iespēja. Aicinu jātniekus pamatā izbaudīt jāšanu un uztver to pozitīvi. Vienlaikus tā ir iespēja būt svaigā gaisā fiziskā treniņā, turklāt katrā gadalaikā ir sava specifika un apkārtne. Pavadot laiku telpās to nevar pamanīt. Kvalitatīvs jāšanas izpildījums prasa biežu vingrināšanos, neatlaidību un pacietību. Jāšanā būtiski ir zirga kustības un ritma izjūta, jātniekam jāiemācās būt stabilam, sevi labi koordinējot, izprast kā pielietotie vadības līdzekļi iedarbojas uz zirgu, tāpat jāspēj ātri domāt un reaģēt, vislabāk, ja spēj zirgu paredzēt. Tālāk, caur skaidriem vadības līdzekļiem jāveido sadarbība ar zirgu un tā jāattīsta.”